Samławki - miejscowość, w której nigdy nie jesteś Sam, a wszystkie Ławki zapraszają żebyś usiadł.... i został na zawsze :)

Na początek skrót informacji z Wikipedii.

Samławki (nazwa niemiecka Samlack) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Kolno. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa olsztyńskiego. Nazwa wsi wskazuje na jej pruski rodowód. Wieś była lokowana w drugiej połowie XIV wieku przez biskupa warmińskiego Henryka. W 1595 roku biskup warmiński Andrzej Batory nadał Leonardowi Marcinkowskiemu z Reszla grunt na postawienie karczmy. W wykazie wsi pogrupowanych przed 1772 rokiem na terenie Warmii Samławki należały do parafii Leginy. W Samławkach do dziś znajduje się kaplica, o której wspomniał jako “stara” w swoim przewodniku Orłowicz. W 1945 roku nie zdołano zebrać we wsi wszystkich ozimin, w związku z czym pojawiła się plaga myszy. Od 1954 roku gospodarstwo z Samławek, o powierzchni 148 ha, weszło w skład RZD Łężany. W roku 1955 i 1967 Samławki były siedzibą Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, do której należały wsie: Gajówka Mnichowska, Kominki, Leginy, Oterki, Otry i Wola. W 1882 roku w Samławkach było 340 mieszkańców, 332 katolików i 66 domów. W lesie na południe od wsi odkryto cmentarzysko kurhanowe zachodniego odłamu Bałtów z wczesnej epoki żelaza (V-IV wiek p.n.e.). Nekropola składa się z sześciu kurhanów (…).


www.reszel.net


www.mapy.eholiday.pl

Errata do Wikipedii – 2018 rok.

Samławki to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Kolno. Wójt gminy – Henryk Duda i dyrektor szkoły w Kolnie – Ewa Dutka dają w lipcu 2018 roku bezinteresowne wsparcie noclegowe ekipie archeologów z Fundacji Dajna, którzy dzięki Nim mogą komfortowo spędzić miesiąc w wyjątkowo nowoczesnej i zadbanej szkole. Karczmy dzisiaj już w Samławkach nie ma. Szkoda 🙁 Do dziś jest kaplica. Faktycznie “stara” i do tego zadbana. Niestety nie można tego powiedzieć o nawierzchniach asfaltowych, które pilnie wymagają gruntownego remontu. Podobnie jak w 1945 roku, ozimin w 2018 roku nie zebrano – większość okolicznych gruntów zajmują dziś pastwiska i szkółki leśne. Tradycji jednak stało się zadość – mieszkańców dopadła plaga myszy. Chyba nie o oziminy tu chodzi?! Nadal wyczuwa się też bliskość sąsiada – Łężan. To prężna, tętniąca życiem i zaprzyjaźniona z Fundacją Dajna miejscowość, która razem z Samławkami bez wątpienia może zawojować warmiński świat. Nie znane są aktualne statystyki Samławek, ale dane nieoficjalne mówią o około 100 mieszkańcach, nie znanej ilości katolików i około 30 domach. W samławeckim lesie w pradziejach wydarzyło się znacznie więcej niż podaje Wikipedia. Cmentarzysk kurhanowych wieś Samławki w swoim obrębie administracyjnym ma 3, pojedynczych kurhanów 9, a do tego 2 cmentarzyska z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów.


Kościół w Kolnie plus bocian. Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus


Bocian (prawdopodobnie ten sam co na kościele, choć udawał, że nie umie latać) pod drzwiami szkoły w Kolnie. Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus


Kapliczka w Kabinach (Kabiny – miejscowość pomiędzy Kolnem a Samławkami). Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus

A teraz nowe karty w historii Samławek 🙂

Samławki to wyjątkowa miejscowość i wyjątkowi ludzie 🙂 Spędziliśmy w niej dotychczas 6 miesięcy, i mamy nadzieję spędzić jeszcze więcej. Od lipca 2018 roku Fundacja Dajna jest częścią samławeckiej społeczności, której dane demograficzne od tego momentu wzrosły o co najmniej 30%. Wzrosły, bo w ramach pospolitego ruszenia, do Samławek przybyła rodzina i przyjaciele, aby wspólnie wyremontować perełkę warmińskiej architektury czyli skrzyżowanie spichlerza z oborą 🙂 Ten niepozorny budynek przebył z nami od lipca długą drogę. Nadal wymaga ogromnego nakładu pracy, ale możemy już w nim mieszkać i magazynować oraz opracowywać archeologiczne zbiory. Kto do tego doprowadził? Na początek dwóch szefów całego zamieszania – Jacek Wielgus i Marcin Gładki. Bez tych dwóch facetów nic by się nie udało 🙂 Potem ich baby, frelki lub żony (do wyboru) czyli Jola Błasiak-Wielgus i Aga Jaremek, które się na to zgodziły i im zaufały 🙂 Tuż za nimi własne i pożyczone dzieci 🙂 – Kacper Wielgus, Witek Gładki, Karolina Wielgus, Mikołaj Wielgus, Patrycja Bielak, Patryk Łada, Michał Łada, Szymon Kasjaniuk, Kacper Zacharski. W czołówce peletonu znajdują się – Mirek Wojdyga, Ola Sawicka, Marek i Aneta Błasiak, Magda Jaremek, Piotrek Lipski, Bartek Bełc, Ola Barejko, Kamil Stokłosa, Mateusz Kubicki, Jurek Ciastek, Ewa Nowakowska. Do tego oczywiście dzielna gliwicka ekipa: Piotrek, Janek i Mariusz oraz Lucek, który niestety postanowił nas opuścić i przenieść się do lepszego świata 🙁 Do tego wierne psy stróżujące: Lusia, Gizmo i Bobek. Na koniec – last but not least – nasi najbliżsi od niedawna sąsiedzi i chyba od zawsze bliscy: Ela Grabowska, Jadwiga Juchniewicz i Zenek Juchniewicz. Dziękujemy wszystkim za ciężką pracę oraz wszelkie dary – kuchenki, pralki, lodówki, piecyki, deski, rusztowania, wodę ze studni, tarte buraczki, marchewki, koperek itd. Widzimy się w 2019 roku 🙂 Wszystkiego samławeckiego 🙂


Słoiki – Pompeje samławeckich sadów. Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.


Plastikowa rura fi 6, ciężko było ją wnieść. Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.


Samławki off-line i on-line. Fot. Jolant Błasiak-Wielgus.


Tata zabrał mnie na wakacje do Samławek. Kupił mi piłkę w Decathlonie. Super 🙂 Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.


Wszyscy mamy brud na rękach. Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.


Znajdź jedną różnicę… tylko jedną 🙂 Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.


Najlepsze wakacje – ever !!!! Iveco, Ciastkopolo i spalony dom. Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.


Ciotka Aga zawsze mówiła – pracuj ciężko, będziesz miał kupę siana !!! Fot. Jolanta Błasiak-Wielgus.

Agnieszka Jaremek

o Autorze: archeolog, wiceprezes Fundacji Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna. Asystent i wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2000-2013. Koordynator wydawnictw, konferencji i badań wykopaliskowych Fundacji Dajna. Specjalista w zakresie wczesnej epoki żelaza. 1 – krotny laureat studenckiej Złotej Szpachelki w kategorii Tyran Roku i 1 – krotny lauteat studenckiej Złotej Szpachelki w kategorii PlayMate.