Praktyki studenckie

Każdy z nas, lub prawie każdy :), był kiedyś studentem archeologii i wiemy jak to jest kiedy jedziesz pierwszy raz na wykopaliska i każą ci zrobić plant, wyeksplorować jamę do calca, podać angielkę, wyczyścić profil i potrzymać łatę. Brzmi abstrakcyjnie, a czasami nawet niezręcznie.

Zajęcia z „Metodyki badań wykopaliskowych”, skądinąd potrzebne i godne pochwały, to tylko teoria. Zawodu uczymy się w terenie, i ważne żeby ktoś nas przez ten teren mądrze i z pasją przeprowadził. Za opiekę merytoryczną studentów podczas badań wykopaliskowych i powierzchniowych odpowiadają najlepsi naukowcy i dydaktycy Instytutu Archeologii UW – Wojciech Nowakowski i Wojciech Wróblewski.

Tajemną wiedzą o geodezji, fotogrametrii i scaningu laserowym dzielą się Marcin Gładki i Piotrek Prejs. Pod wodą, profesjonalne nurkowanie i bezpieczny powrót na powierzchnię zapewniają Bartek Kontny i Artur Brzóska (i Piotrek Prejs, który nie może się przecież rozdwoić).

Precyzji i finezji w poszukiwaniu zabytków uczą najlepsi detektoryści w kraju – Jacek Wielgus, Sławek Miłek i Piotrek Lipski.

Wszystkim mozolnym naukom towarzyszy obiektyw Joli Błasiak-Wielgus, która dopełnia edukację dzieląc się swoją wiedzą o fotografii i rysunku.