Konferencja w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości” – konferencja organizowana przez Fundację DAJNA 14 grudnia 2018 rw Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie

Czym jest cyberprzemoc i cyberprzestępczość? Jak na nią reagować i aktywizować dzieci do odejścia od komputerów i telefonów w oparciu o regionalne dziedzictwo kulturowe? O tym, gdzie poszukiwać śladów przeszłości i jak zainteresować młodzież lokalną historią i archeologią rozmawiać będą specjaliści na organizowanej przez Fundację Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna konferencji „Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości”. 

Konferencja odbędzie się 14 grudnia 2018 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie (ul. Warszawska 26, Mrągowo) w godzinach 10:00-16:00. 

Spotkanie ma charakter szkoleniowy i jest skierowane do nauczycieli, pedagogów, psychologów, kuratorów, a także rodziców i opiekunów oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką cyberprzemocy, cyberprzestępczości, a także dziedzictwa kulturowego.

Celem konferencji jest wskazanie dorosłym, jak pomóc młodym radzić sobie z negatywnymi zjawiskami związanymi z komunikacją za pomocą komputera czy telefonu, oraz jak im przeciwdziałać. Proponowane działania mają uświadomić młodzieży, jak łatwo, czasem nieświadomie, złamać prawo i skrzywdzić drugą osobę. Konferencja zwieńczy projekt, którego celem było pokazanie uczniom podczas zajęć terenowych, prowadzonych w szkołach województwa warmińsko-mazurskiego, alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego poza „siecią”, zwrócić uwagę na komunikację uczniów dotyczącą tradycji, z której wyrośli, zachęcić do popularyzacji wiedzy na temat historii i archeologii.

W ramach konferencji „Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości” przewidziane są interaktywne warsztaty tematyczne dla pedagogów dotyczące popularyzacji dziedzictwa kulturowego oraz przeciwdziałania przyczynom przemocy i przestępczości w sieci. Ich zadaniem jest zaszczepienie najmłodszym nowych zainteresowań i pasji, przy wskazaniu, że współczesny świat nie kończy się jedynie na internecie.

Program konferencji:

  • 10:00 – 10:30 – przedstawienie założeń projektowych, etapów realizacji oraz celów projektu “Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe – drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości”
  • 10:30 – 11:00 – Ogłoszenie wyników konkursu “Nie hejtuję – w czasie podróżuję” oraz wręczenie nagród laureatom
  • 11:00-11:30 – Przerwa kawowa
  • 11:30-13:30 – Warsztaty z dziedzictwa kulturowego: wykład na temat obszaru Warmii i Mazur, popularyzacji lokalnej archeologii i historii dla dzieci i młodzieży – formy i przykłady
  • 13:30-14:00 – Przerwa obiadowa
  • 14:00-16:00 – Warsztaty z cyberprzemocy i cyberprzestępczości: formy zapobiegania przyczynom przemocy w sieci i sposoby reagowania na nie w społecznościach rówieśniczych
  • 16:00 – zakończenie konferencji

 


← Wróć do Aktualności, DFS-7211-309/18